Před 90 lety ztroskotala vzducholoď Italia nedaleko Špicberk na cestě od severního pólu. Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity. Nejen Italové, ale i Norové, Švédové, Rusové a další se pokusili pomoci trosečníkům.
Známý polárník Roald Amundsen se vydal na pátrání do Arktidy ve francouzském letadle, řízeném pilotem Guilbaudem. Letadlo zmizelo a celá posádka zahynula.
Jedna skupina trosečníků u tzv. Červeného stanu měla radiostanici a po několika dnech uslyšel jejich volání ruský radioamatér Nikolaj Schmidt. Díky tomu bylo navázáno pravidelné radiové spojení a mohli sdělit svou polohu.
Švédští piloti Lundborg a Schyberg riskovali přistání na kře ledové u Červeného stanu trosečníků. Podařilo se jim zachránit raněného velitele vzducholodi Umberto Nobila, ale protože každé přistání znamenalo nasazení života, museli učinit těžké rozhodnutí. Rozhodli se dále neriskovat.
Trosečníci v Červeném stanu, včetně českého vědce Františka Běhounka, sledovali s napětím zprávy z radiové stanice, oznamující postup Krasina. Na jejich ledové kře byly čím dál větší kaluže vody. Začátek července znamenal tání ledu.
Nakonec ledoborec dorazil až k nim a byli zachráněni. Později Krasin pátral ještě po druhé skupině, která byla odnesena s vrakem vzducholodi, ale bez úspěchu.
Je pravda, že jedním z úkolů vzducholodi Italia bylo propagovat tehdejší italský fašistický režim. Sovětský svaz si také jistě sliboval od své akce oslavu komunismu. Ale šlo o záchranu lidí a lidské životy byly skutečně zachráněny.
Pro připomenutí 90. výročí záchrany Nobilovy expedice se koná Kulatý stůl v Ruském středisku vědy a kultury v Praze v sobotu 26. května 2018 od 11 hodin. V programu vystoupí spisovatel a polárník Vladimir Sněgirjov. Následovat bude promítání italsko-sovětského filmu Červený stan.
Všichni jste srdečně zváni. Další akce k výročí výpravy Italia najdete na https://www.italia-90.cz/